Co to jest droga wspinaczkowa?
Jest to umownie wytyczona linia na skale, która określa kierunek wspinania aż do osiągnięcia jej szczytu lub górnego stanowiska.
Przebieg drogi wspinaczkowej, w przypadku dróg ubezpieczonych, wytyczają ringi lub spity (stałe punkty asekuracyjne). W przypadku dróg wspinaczkowych na własnej asekuracji, formacje wiodące takie jak: pęknięcia, rysy, kominy itp.
Na jednej skale może być wiele dróg wspinaczkowych, tj. wariantów przejścia skały od dołu do jej wierzchołka.
Co to są drogi wspinaczkowe ubezpieczone?
Drogi ubezpieczone nazywane są również sportowymi lub obitymi. Charakteryzują się tym, że zostały na nich osadzone stałe punkty asekuracyjne takie jak: ringi lub spity (rzadziej).
Dodatkowo na końcu dróg ubezpieczonych (obitych) zainstalowane są stanowiska składające się zazwyczaj z dwóch ringów i punktu centralnego. Dzięki niemu można: założyć wędkę, ściągnąć partnera, samodzielnie zjechać lub zostać opuszczonym.
Obecnie w Polsce drogi ubezpieczone dominują, stanowią ponad 90% i skupiają niemalże cały ruch wspinaczkowy w skałkach.
Co to są drogi wspinaczkowe na własnej asekuracji?
Drogi wspinaczkowe na własnej asekuracji w przeciwieństwie do dróg ubezpieczonych nie posiadają stałych punktów asekuracyjnych. Należy je samodzielnie osadzić podczas wspinaczki, a następnie zebrać po jej zakończeniu. Takie punkty asekuracyjne, nieumiejętnie osadzone, w przeciwieństwie do wklejanych ringów mogą zostać wyrwane ze ściany w trakcie odpadnięcia wspinacza.
Wspinanie na własnej asekuracji wymaga bardzo dobrej znajomości i umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym, właściwej oceny drogi wspinaczkowej czy własnych umiejętności.
Jej opanowanie otwiera niczym nieskrępowany dostęp do skał jak również jest przepustką do kursu taternickiego.
Co to są drogi wspinaczkowe nieubezpieczone?
Drogi wspinaczkowe nieubezpieczone nie posiadają stałych punktów asekuracyjnych takich jak ringi czy spity. Są przeciwieństwem dróg ubezpieczonych.
Asekukrowanie podczas wspinaczki na takich drogach polega na samodzielnym zakładaniu własnej asekuracji: kości, heksy, friendy, tricamy. Po ukończonej wspinaczce należy je zebrać ze ściany. Takie punkty asekuracyjne, nieumiejętnie osadzone, w przeciwieństwie do wklejanych ringów mogą zostać wyrwane ze ściany w trakcie odpadnięcia wspinacza.
Wspinanie na własnej asekuracji wymaga bardzo dobrej znajomości i umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym, właściwej oceny drogi wspinaczkowej czy własnych umiejętności.
Jej opanowanie otwiera niczym nieskrępowany dostęp do skał jak również jest przepustką do kursu taternickiego.
Co to są drogi wielowyciągowe?
Drogi wielowyciągowe to drogi, które są wielokrotnie dłuższe od długości liny wspinaczkowej. Jeden wyciąg ozancza jedną długość liny.
Pokonanie takiej ściany wymaga zakładania stanowisk pośrednich.
Drogi wielowyciągowe występują głównie w terenie górskim. Można również znaleźć je w niektórych rejonach skałkowych. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej drogi wielowyciągowe można znaleźć na Sokolicy w Dolinie Będkowskiej.
Wspinaczka na długich wielowyciągowych drogach, gdy pokonuje się ścianę, zakładając kilka pośrednich stanowisk, jest dla wielu wspinaczy jedną z bardziej interesujących form wspinaczki. Na takich drogach można wspiąć się wysoko ponad ziemię i poczuć ekspozycję.
Co to jest szpej?
W slangu wspinaczkowym "szpej" oznacza sprzęt wykorzystywany we wspinaczce. Zalicza się do niego zarówno sprzęt osobisty (uprząż, kask, kubek, lonże, karabinki HMS itp), oraz sprzęt do asekurowania (lina, kości, heksy, friendy, tricamy, haki, taśmy, kubek itp.).
Nigdy się nie wspinałem - czy mogę zapisać się na kurs?
Oczywiście, że tak. Bez względu na to czy jesteś nowicjuszem czy też wspinałeś się wcześniej na ściance wspinaczkowej, spokojnie poradzisz sobie na kursie. Nasze szkolenia skierowane są do osób początkujących. Małe grupy oraz indywidualne podejście do kursantów sprawi, że przyswojenie materiału szkoleniowego nie będzie problemem.
Jeżeli masz wątpliwości, pytania, zadzwoń 575 699 334 lub napisz. Zapraszamy do kontaktu!
Co zabrać ze sobą na kurs wspinaczkowy?

Buty wspinaczkowe

Jeżeli na kurs wspinania zamierzasz kupić swoje pierwsze buty wspinaczkowe proszę weź pod uwagę parę kwestii:
 • Buty wspinaczkowe służą do wspinania, nie do chodzenia po ziemi.
 • Powinny być dopasowane do stóp i możliwie dobrze je opinać.
 • Rozmiar butów powinien być nieco mniejszy od rozmiaru stóp, tak by nie było w nich wolnej przestrzeni, a palce stóp lekko ugięte.
 • Nie należy kupować butów zbyt małych (np. dwa rozmiary mniejsze). W butach wspinaczkowych na kursie spędza się większą cześć czasu, zbyt małe buty mogą sprawić duży dyskomfort, a nawet cierpienie. Trudno będzie wówczas skupić się na wspinaniu.
Ubiór

 • Ubranie dostosowane do aktualnej pory roku oraz prognoz pogody.
 • Na wspinanie strój niekrępujący ruchów.
 • Bluza wiatroszczelna oraz kurtka przeciwdeszczowa.
 • Buty trekingowe lub buty sportowe. Ważne żeby były wygodne i umożliwiały sprawne poruszanie się w terenie.
 • W okresie wiosny i jesieni warto dodatkowo zabrać ze sobą czapkę, bufkę i rękawiczki.
Akcesoria

 • Plecak ok. 35 L. Zajęcia odbywają się w terenie, cały sprzęt wspinaczkowy, prowiant i dodatkowe ubranie powinny zmieścić się w plecaku.
 • Apteczka,
 • termos, bidon;
 • czołówka (latarka na głowę),
 • dokumenty,
 • krem z filtrem UV,
 • preparat na komary i kleszcze,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • parasol.
Gdzie mogę znaleźć nocleg?
Nocleg, na czas kursu wspinania, należy zorganizować we własnym zakresie, możliwie blisko miejsca, na którym będziemy działać.
Z naszej strony możemy zasugerować popularne miejsca noclegowe w danej okolicy:

Dolinki Podkrakowskie:
 • Dolina Będkowska: "Brandysówka": noclegi w pokojach oraz pole namiotowe, całodobowe wyżywienie, kuchnia polowa.
  Tel.: +48 12 285 26 57, +48 513 347 111. E-mail: brandysowka[@]gmail.com
Jura Północna:
 • Podlesice: "Gościniec Jurajski": noclegi w pokojach, pole namiotowe, całodobowe wyżywienie.
  Tel.: +48 606 74 34 27, E-mail: recepcja[@]gosciniecjurajski.pl
Sokoliki:
 • Tabor Pod Krzywą "Tabor Pod Krzywą": domki letniskowe, pole namiotowe, kuchnia turystyczna, prysznice.
  Tel. do Sławka: +48 601 786 056, E-mail: taborpodkrzywa[@]wp.pl
 • Trzcińsko: "9.UP Camp": "Chatka", studio, sale wieloosobowe, pole namiotowe, kuchnia i zaplecze sanitarne.
  Tel.: +48 576 170 539, E-mail: agro9up[@]gmail.com
Czy do kursu wspinaczkowego wymagane są jakieś dokumenty / zaświadczenia?
Każdy uczestnik kursu wspinania, musi przedstawić własnoręcznie podpisane oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uczestnictwa w kursie skałkowym.
Może to być również zaświadczenie wydane przez lekarza sportowego.
Osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców lub prawnych opiekunów na udział w takim szkoleniu.
Czy nocleg jest w cenie kursu?
Nie zapewniamy noclegów na czas szkolenia, oznacza to, że cena go nie obejmuje.
Czy muszę mieć swój sprzęt wspinaczkowy. Czy jest możliwość wypożyczenia?
Dla wszystkich uczestników, na czas kursu wspinania, zapewniamy kompletny, profesjonalny sprzęt wspinaczkowy z atestami UIAA i CE.
Jedyną rzeczą, w którą trzeba się zaopatrzyć to buty wspinaczkowe. Jeżeli zamierzasz kupić na kurs swoje pierwsze buty, zajrzyj do "Co zabrać ze sobą na kurs" i sprawdź na co zwrócić uwagę.
Czy na kurs mogę wziąć swój własny sprzęt wspinaczkowy?
Oczywiście jest taka możliwość pod warunkiem, że:
 • Jest to sprzęt przeznaczony do wspinaczki posiadający atest UIAA lub CE. Niektóre akcesoria przeznaczone do prac wysokościowych nie nadają się do wspinaczki (posiadają atesty budowlane ale nie wspinaczkowe).
 • Jest w pełni sprawny.
 • Nie jest uszkodzony.
Ile trwają zajęcia na kursie wspinaczkowym?
Każdy dzień szkoleniowy trwa około 8 godzin.
Gdzie odbywają się zajęcia wspinania?
Wszystkie zajęcia wspinaczkowe odbywają się na terenie skałek. W zależności od wybranego kursu wspinania, będą to skałki: Dolinek Podkrakowskich, Jury Północnej (Podlesice-Rzędkowice) lub Sokolików (Sudety).
Jak wygląda dzień szkoleniowy?
Dzień szkoleniowy, na kursie wspinaczkowym, zaczyna się około godziny 8 rano. Spotykamy się w ustalonym miejscu, skąd razem udajemy się w wybrany rejon skałkowy.
Co jeżeli będzie padać?
Tereny skałkowe, na których prowadzimy kursy wspinania są rozległe i zróżnicowane. Dzięki świetnej ich znajomości, jesteśmy w stanie przeprowadzić zajęcia unikając zmoknięcia.
W przypadku gdy warunku przez dłuższy czas będą bardzo niesprzyjające (długoterminowe prognozy zapowiadające deszcz) dla Waszego komfortu, umówimy się na inny dogodny termin bez żadnych dodatkowych opłat.
Czy transport będzie zapewniony?
Transport należy zorganizować we własnym zakresie. Dotyczy to zarówno dojazdu na nocleg jak i do miejsca zbiórki. Z tego względu warto go znaleźć możliwie blisko terenu, na którym będziemy działać.
W przypadku szkolenia wspinaczkowego w Dolinkach Podkrakowskich osobom, które planują dojeżdżać z Krakowa możemy zaproponować wspólny transport. Jadąc możemy Was zgarnąć z okolic np.: centrum kongresowego ICE, rynku Dębnickiego, Przegorzał, Woli Justowskiej czy Mydlnik.
Czy organizator zapewnia wyżywienie?
Jedzenie i picie, na czas zajęć wspinaczkowych, należy zorganizować we własnym zakresie.
Planując je należy wziąć pod uwagę, że cały dzień szkoleniowy odbywa się w terenie, z dala od infrastruktury gastronomicznej.
Z tego względu warto zaopatrzyć się w termos obiadowy lub przygotować suchy prowiant. Ciepły posiłek będzie można zjeść po powrocie na nocleg.
Czy w trakcie zajęć wspinaczkowych dostępna jest toaleta?
Zajęcia wspinaczkowe prowadzone są cały dzień w terenie gdzie nie są dostępne toalety. Sprawy fizjologiczne trzeba niestety załatwiać w lesie.
Mam wątpliwości czy jestem wystarczająco silny/silna aby dać radę się wspinać?
Nie wymagamy żadnego specjalnego przygotowania zarówno kondycyjnego czy na siłowni. Jedyne co jest potrzebne to ogólna sprawność fizyczna na poziomie turystyki rekreacyjnej.
Mile widziane: dobry humor pozytywne nastawienie i chęć poznania nowych rzeczy.
Nie mam 18 lat, czy mogę zapisać się na kurs wspinaczki?
Dolna granica wiekowa to 16 lat. Osoby te, przed przystąpieniem do kursu wspinaczki lub najpóźniej pierwszego dnia szkolenia przed zajęciami, muszą przedstawić pisemną zgodę obojga rodziców lub prawnych opiekunów.
Po więcej informacji proszę o bezpośredni kontakt.
Czy jest górna granica wieku osób, które mogą zapisać się na kurs wspinania?
Nie ma takiej granicy.
Nie wymagamy żadnej ponadprzeciętnej sprawności ficzynej. Jedyne co jest potrzebne to dobre zdrowie i ogólna sprawność na poziomie turystyki rekreacyjnej.
Mam lęk wysokości, czy mogę zapisać się na kurs wspinania?
Wielu osób czuje dyskomfort związany z przebywaniem na wysokości. Nie stanowi to jednak przeszkody we wspinani.
Jeżeli poziom jego powoduje paraliż i/lub napady paniki, wówczas zdecydowanie odradzamy udziału w takim szkoleniu.
Kurs wspinaczki nie może stanowić terapii ekspozycyjnej.
Mam lęk przestrzeni, czy mogę zapisać się na kurs wspinaczkowy?
Wspinanie nieodzownie związane jest z ekspozycją i przebywaniem na dużej rozległej przestrzeni. Mniej lub bardziej powoduje to u niektórych osób dyskomfort.
Jeżeli otwarta przestrzeń wywołuje u Ciebie duży stres, paraliżuje Cię i może być źródłem paniki, wówczas zdecydowanie odradzamy udział w takim szkoleniu.